Zkoušky

Závěrečné zkoušky bez čekání, v jednom dni a kousek za Prahou

Jak probíhá zkouška

Závěrečné zkoušky pro pražskou motoškolu pořádáme na našich zkušebních základnách v Jablonci nad Nisou a Mělníce. Má to spoustu výhod: na rozdíl od Prahy zde zkoušky probíhají většinou v jednom dni. Nehrozí, že si musíš vzít dovolenou na testy a pak zase za týden na jízdy. Pokud se zkouška odloží kvůli nepřízni počasí, máme náhradí termín také během pár dnů. Menší město znamená méně chytáků. Zkušební komisaři v menších městech obvykle nemají potřebu s tě vychutnat, jen aby ti dokázali, že nejsi perfektní.

Odjezdíš si část výcviku autoškoly v Liberci, Mělníce nebo Jablonci v okolí našich zkušebních center s místními instruktory, kteří znají místní chytáky.

Testy se píší na městském úřadě a nebo magistrátu v místě zkoušky. Po úspěšném napsání testu pokračuješ nejprve zkouškou z jízdy na cvičišti, a nakonec v provozu. Rozsah zkoušky záleží na tom, jestli děláš první řidičák na motorku, a nebo si v autoškole rozšířuješ řidičák na vyšší skupinu po dvou letech praxe.

Test

Písemný test se skládá z 25 náhodně vybraných otázek z dopravních předpisů, zásad bezpečné jízdy a první pomoci. Vyplňuje se na počítači a na dokončení dostaneš 30 minut. Pokud děláš svůj první řidičák na motorku, test píšeš vždy, i když už máš řidičák na auto.

Jízda

K jízdě se dostaneš jen pokud úspěšně vyplníš test. Nejprve musíš zvládnout jízdu zručnosti na cvičišti. Potom vyrazíš do provozu. Zkušební komisař pojede za tebou na druhé motorce nebo v autě, a pokyny ti bude dávat přes interkom.

Jízda

Pokud po dvou letech praxe rozšiřuješ řidičák na vyšší skupinu (tzn. z A1 na A2, nebo z A2 na A), čeká tě jen zkouška z jízdy. Má dvě části, nejprve musíš zvládnout jízdu zručnosti a nouzové manévry na cvičišti a teprve potom vyrazíš označený výstražnou vestou autoškola do provozu. Zkušební komisař za tebou pojede na druhé motorce a nebo v autě, a pokyny ti bude dávat přes interkom.
Na zkoušku nezapomeň přinést občanský průkaz, řidičský průkaz (pokud máš) a doklad o zaplacení správního poplatku.
Správní poplatek za zkoušku hradíš na pokladně městského úřadu nebo magistrátu ráno před zkouškou.
1. zkouška - 700 Kč, opravná zkouška jízda - 400 Kč, opravná zkouška test - 100 Kč
Nepovedenou zkoušku jde podle zákona opravit nejdříve 6. pracovní den. Na opravu tě musí vždy přihlásit autoškola, takže se domluvíš na termínu se svým instruktorem. Ale neboj, pokud by termíny byly plné, požádáme o další navíc.

Termíny zkoušek

PPokud to počasí dovolí, koná se zkušební test i jízda v jednom dni. Jen výjimečně se může zkouška rozdělit, obvykle kvůli nepříznivému počasí. Náhradní termín jízdy se pak domlouvá s úřadem individuálně.

Vydání řidičáku

Hned po úspěšně složené zkoušce dostaneš potvrzení, a s ním můžeš požádat o vydání řidičského průkazu na kterémkoli úřadě.

Za vydání řidičáku zaplatíš na úřadě 200 Kč, a hotový doklad si můžeš vyzvednout do 20 dnů. Jestli nechceš tak dlouho čekat, můžeš si objednat expresní vydání řidičáku do 5 dnů za 700 Kč. Expresní řidičák jde vydat jen pokud už vlastníš řidičák například na auto, ne pokud žádáš o svůj první řidičák.

Nenech se chytit
Řidičské oprávnění vzniká až převzetím nově vydaného řidičáku, nikoli úspěšným složením zkoušky. Vydrž to pár dnů a nejezdi na černo, kdyby tě chytili, dostaněš zákaz řízení až na dva roky na všechny skupiny, které máš, a navíc pokutu až 50 tisíc korun.
Sorry, your browser does not support inline SVG.
  • online

do autoškoly